OSN-SAbstraktOSN-E

Stanovení terapeutické hladiny kyseliny valproové v séru technikou homogenního enzymového stanovení soupravou  VALP2 ROCHE na analyzátoru Cobas pure.

 

 

OSN-SSeznam souvisejících dokumentůOSN-E

Uživatelská příručka Roche Cobas pure  

Bezpečnostní list Roche VALP2

Příbalový leták VALP2 – cobas pure

OKB PN – SM – 006 Manipulace se vzorky

OKB PN – SM – 009 Práce s biologickým materiálem

OKB PN – SM – 002 Bezpečnost práce

 

 

OSN-SKódy, názvy, definice a terminologieOSN-EOSN-E

Kyselina valproová,  kyselina 2-propylpentanová, kyselina dipropyloctová,

VALP, LIS –353, VZP 99139

Rutinní a statimová metoda, používá se kazeta COBAS Pure Valproic Acid (VALP), obsahuje diagnostické reagencie určené pro in vitro kvantitativní stanovení kyseliny valproové v séru nebo v plasmě systémem COBAS pure (test VALP2, test ID 2120 001), katalogové číslo 08445575190. Souprava obsahuje 200 testů a  nachází se v  místnost biochemie.

 

 

OSN-SPrincip a metoda postupuOSN-E

Stanovení je založeno na technice homogenního enzymového imunostanovení, použité pro kvantitativní analýzu kys. valproové (volné i vázané na protein) v lidském séru nebo plazmě. Stanovení je založeno na kompetici o vazebná místa protilátek mezi léčivem ve vzorku a léčivem označeným enzymem glukóza-6-fosfatázadehydrogenáza (G6PDH). Aktivita enzymu klesá po navázání na protilátku, což umožňuje, aby byla koncentrace ve vzorku měřena na základě aktivity enzymu. Aktivní enzym přemění zoxidovaný nikotinamidadenindinukleotid (NAD) na NADH, což způsobí změnu absorbance, která se měří spektrofotometricky. Endogenní sérum G6PDH neinterferuje, protože koenzym pracuje pouze s bakteriálním enzymem použitým ve stanovení.

 

 

OSN-SMísto provádění postupu

Oddělení klinické biochemie PN Opava, Olomoucká 88, Opava 746 01

 

 

OSN-SBezpečnostní aspekty a podmínky prostředíOSN-EOSN-E

Je nutné dodržovat obecné zásady bezpečnosti práce podle ČSN 01 8003, ale i zásady práce s biologickým materiálem, který může být zdrojem přenosu některých infekcí. Zejména je třeba zachovávat pravidla osobní hygieny, používat osobní ochranné pracovní prostředky (oděv, obuv a podobně), při práci nejíst, nepít a nekouřit. Po práci a před jídlem omýt pokožku především rukou teplou vodou a mýdlem a ošetřit vhodným reparačním krémem (viz zásady bezpečnosti práce). Při zasažení očí vymývat velkým množstvím vlažné vody nejméně 15 minut. Při zasažení oděvu a kůže odložit veškeré kontaminované oblečení. Okamžitě kůži omýt velkým množstvím pokud možno vlažné vody popř. mýdlem nebo jiným vhodným mycím prostředkem. Po umytí ošetřit vhodným reparačním krémem. Při náhodném požití vypláchnout ústa, dát vypít asi 1/2 litru vody a vyhledat lékařskou pomoc.

 

 

 

 

OSN-SFáze před vyšetřením (příprava pacienta)OSN-E

Kyselina valproová (kyselina dipropyloctová) je primárně užívána v léčbě záchvatů petit mal a jiných generalizovaných i lokálních záchvatech. Protože se však projevuje i nepříznivými reakcemi, je důležité monitorovat její hladiny v průběhu terapie. Kyselina valproová, mastná kyselina s větveným koncem, je z 90% vázaná na proteiny, především na albumin. Rozličné faktory, včetně hladiny sérového albuminu, celkové koncentrace léčiva, hladina volných mastných kyselin, použití víve léčiv a různé fyziologické podmínky významně ovlivňují tuto vazbu. Výsledkem jsou pochopitelně inter- i intraindividuální rozdíly ve velikosti volné /nevázané), biologicky aktivní frakci kyseliny valproové. Za těchto podmínek je sledování volné kyseliny valproové samozřejmostí a je metodou volby za všech okolností.

 

 

OSN-SOdběr primárního vzorku (druh, nádobka, transport)OSN-E

Pro odběr a přípravu vzorků používejte pouze vhodné zkumavky nebo odběrové nádobky. Uvedené druhy vzorků byly testovány s vybranými typy odběrových zkumavek, které byly komerčně dostupné v té době, tzn, že do testu nebyly zahrnuty všechny typy zkumavek všech výrobců. Systémy odběru vzorků různých výrobců mohou obsahovat různé materiály, které mohou mít v některých případech vliv na výsledky. Při zpracování vzorků v primárních zkumavkách dodržujte pokyny jejich výrobce.

Stanovení se provádí v nehemolytickém séru nebo v plazmě (Li-heparinizovaná, Na-heparinizovaná, K2-, K3-EDTA).

Speciální příprava pacienta ani dieta není nutná.

Odběr se provádí ze žíly.

Obvyklá doba odběru v závislosti na dávkování a velikosti dávek léčiva.

Vzorky obsahující precipitáty, centrifugujte před provedením testu.

Stabilita: 2 dny při 15 – 25 °C. Musí-li být vzorky uskladněny pro pozdější testování, měly by být uloženy uzavřené při 4 – 8 °C po dobu max. 7 dní nebo při – 20°C po dobu max. 3 měsíců. Zabraňte opakovanému mrazení a rozmrazování. Rozmrazené vzorky před použitím několikrát promíchejte obracením.

 

 

OSN-SOmezení (interference a zkřížené reakce)OSN-E

Viz. Příbalový leták VALP2, str. 2/5

 

 

OSN-SManipulace se vzorkyOSN-E

Podle běžných zásad práce s biologickým infekčním materiálem.

 

OSN-SPřístroje a pomůckyOSN-E

Analyzátor ROCHE Cobas pure – viz. SOPT Cobas pure.

 

OSN-SReagencieOSN-E

Souprava Obsahuje

·         činidla R1 (v pozici B)

·         činidlo R3 (v pozici C)

Doba skladování: při 2 – 8 °C – dle datumu exspirace reagencie, při otevření na palubě v chlazeném prostoru analyzátoru 18 týdnů.

 

Činidlo R1                            Reagencie s protilátkou

               Monoklonální protilátka proti kyselině valproové (myší) v pufru, G6P, NAD   

               a hovězí sérový albumin v pufru, konzervans

Činidlo R3                         Značkovač

                         Kyselina valproová značená bakteriálním G6PDH a hovězí sérový albumin v pufru, konzervans

 

 

 

 

OSN-SSpotřební materiálOSN-E

Microcups typu Hitachi

 

 

OSN-SPracovní postupOSN-E

Kazetu Cobas pure VALP2 umístíme do prostoru pro reagencie. Připravíme kontrolní séra, které umístíme do příslušného stojanu do předem definovaných pozic a po ukončení měření QC modul v analyzátoru a také v LIS vyhodnotí výsledky pomocí Westgardových pravidel a určený pracovník, který rozhodne, zda odpovídající analýza může probíhat. Celková koncentrace se zjistí výpočtem podle optimální kalibrační křivky pomocí software analyzátoru.

Stanovení je měřeno při 37 °C při primární vlnové délce A/B 415/340 nm. Při koncentraci vyšší než měřící rozsah je výsledek označen kódem pro opakování měření z naředěného vzorku. Pipetuje se 1,5 µl séra.

 

 

OSN-SStručný popis postupuOSN-E

Obsluha provede kontrolu reagencií, kalibraci metod a následnou kontrolu metod (kontrolu provádí vysokoškolský určený pracovník). Analyzovaný materiál se umístí do určených stojánků dle matrice analyzovaného materiálu označený čárovým kódem. Požadavky analýz se předají do cobas pure on-line přes čárový kód z LIS a po provedení analýzy se převedou elektronicky zpět. Tyto výsledky jsou uchovávány v laboratorním systému LIMS fy DS Soft Olomouc.

 

 

 

OSN-SKalibrace a návaznostOSN-E

Ke kalibraci se využívá přípravek Preciset TDM I, katalogové číslo 03375790190, výrobce ROCHE. Plná kalibrace je šestibodová: S1-6: Kalibrátory Preciset TDM I.

Režim kalibrace je nelineární.

Návaznost: Tato metoda byla standardizována podle USP referenčních standardů. Kalibrátory jsou připravovány tak, aby obsahovaly známé množství kyseliny valproové v normálním lidském séru.

Frekvence kalibrace: po změně šarže reagencie, podle požadavků provádění kontroly kvality, dané frekvence buď plných nebo jen 2-bodových kalibrací jsou taktéž předvoleny v software analyzátoru.

Příprava

Kalibrátory jsou již připraveny k použití.

 

Stabilita

Kalibrátor je stabilní do data uvedeného na obalu. Kalibrátor byl připraven z krve dárců, testovaných individuálně na přítomnost HBsAG, HCV a HIV protilátek. Je nutné s ním zacházet dle pravidel o bezpečnosti práce s biologickým materiálem.

 

Vlastní kalibrace

Koncentrace se vybírá v přiloženém atestu ke kalibrátoru a závisí na šarži a metodě. Kalibrace může být plná – 6-bodová, nebo jen 2-bodová, závislost je nelineární. Rekalibrace metody se provádí na základě výsledků kontroly správnosti. Kalibrační data jsou automaticky archivována v softwaru analyzátoru.

 

 

OSN-SCharakteristika spolehlivostiOSN-E

Měřící rozsah:                        19 - 1040 umol/l

Mez detekce:                          19,4 umol/l                                                                                                   

Mez detekce představuje nejnižší měřitelnou hladinu analytu, kterou lze odlišit od nulového kalibrátoru s 95 % pravděpodobností.

Mez stanovitelnosti:                41,6 umol/l

Mez stanovitelnosti je nejnižší koncentrace analytu, kterou lze reprodukovatelně měřit s celkovou chybou 20 %. Stanovena byla použitím vzorků kyseliny valproové s nízkými koncentracemi.

 

 

 

OSN-SDokumentace, výpočty, zpracování dat a vydávání výsledkůOSN-E

Hodnoty poslední provedené kalibrace se uchovávají v paměti přístroje. V případě potřeby je možné je vytisknout.

Záloha veškerých primárních dat (kalibrace, kontrolní vzorky, pacientské vzorky) probíhá na analyzátoru Cobas pure každý den automaticky na flash disk umístěný v počítači analyzátoru a sekundární data (pacientské vzorky, QC) jsou zálohovány v LIS taktéž každý den automaticky probíhající zálohou LIS.

 

 

OSN-SReferenční, varovné nebo kritické hodnotyOSN-E

Terapeutické rozmezí kyseliny valproové v séru je 50 - 100 mg/ml (347 – 693 umol/l). Hranice toxicity leží u hodnoty koncentrace 1040 mmol/l. Mezi nepříznivé vedlejší účinky terapie kyselinou valproovou patří jaterní dysfunkce, nausea, zvracení, nechutenství, malátnost, strnulost a u některých případech může vyvolat psychiatrické obtíže.

 

 

OSN-SInterpretace výsledků, konzultační činnosti a hlášeníOSN-E

Hodnoty se udávají v umol/l, po kontrole na oddělení. Výsledky se vydávají v elektronické a i papírové podobě, statimové a kritické výsledky podléhající hlášení jsou hlášeny telefonicky.

 

 

 

OSN-SŘízení kvalityOSN-E

Jako kontrolní materiál správnosti metody se používají TDM Control Set Level I, II, III. fy ROCHE. Do měření se zařazují dle Směrnice pro IKK. Kontrolu provádí vysokoškolský pracovní podle Westgardových pravidel a v případě nevyhovující kvality podniká určitá opatření (kalibrace, nové reagencie, a pod).

 

EHK

Externí kontrola kvality v rámci České republiky je organizována SEKK, laboratoř se jí účastní 2x ročně

v rámci cyklu TDM.

 

 

OSN-SPoznámky, zdroje variabilityOSN-E

Konverzní faktor: ug/ml * 6,93 = umol/l

 

 

 

OSN-SJiné související informaceOSN-E

Vzorek, jehož výsledek je vyšší, než je hodnota nejvyššího kalibrátoru, je systémem označen a musí se ručně naředit nulovým kalibrátorem.

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

·         Příbalový leták VALP2

·         Uživatelská příručka Cobas pure

·         Racek, J. Klinická biochemie, Galén, 2021

·         Richard Češka a kol.: Interna. 1. Praha: Triton 2010

 

OSN-SAppendixyOSN-E

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

 

OSN-SDoporučení, recenze, schváleníOSN-E

Autor a spoluautoři: Stanovská Lenka

Vyjádření:

Revize: