OSN-SAbstraktOSN-E

In vitro test pro kvantitativní stanovení lithia fotometricky v lidském séru na analyzátoru fy ROCHE Cobas pure.

 

 

 

OSN-SSeznam souvisejících dokumentůOSN-E

Uživatelská příručka Roche Cobas pure  

Bezpečnostní list Roche LI

Příbalový leták LI – cobas pure

OKB PN – SM – 006 Manipulace se vzorky

OKB PN – SM – 009 Práce s biologickým materiálem

OKB PN – SM – 002 Bezpečnost práce

 

 

 

OSN-SKódy, názvy, definice a terminologieOSN-E

Li+, lithný kation, sodík. lithium

Kód LIS: 309

Seznam zdravotních výkonů: 99149

Rutinní metoda, používá se kazeta COBAS Pure Lithium- LI, která obsahuje diagnostické reagencie určené pro in vitro kvantitativní stanovení koncentrace celkového cholesterolu v séru a plasmě systémem COBAS Pure (test LI, ID 284 001), fy ROCHE, doporučená SKB ČLS JEP, katalogové číslo 08057974190. Souprava obsahuje 500 testů a je umístěna v lednici, místnost biochemie.

 

 

OSN-SPrincip a metoda postupuOSN-E

Fotometrická metoda.

Lithium přítomné ve vzorku reaguje se substituovanou směsí porfyrinu při zásadité pH, což způsobuje změnu absorbanci, která je přímo úměrná koncentraci lithia ve vzorku.

 

 

OSN-SMísto provádění postupuOSN-E

Oddělení klinické biochemie Psychiatrické nemocnice v Opavě, Olomoucká 88, 746 01 Opava 

 

 

 

OSN-SBezpečnostní aspekty a podmínky prostředíOSN-E

Je nutné dodržovat obecné zásady bezpečnosti práce podle ČSN 01 8003, ale i zásady práce s biologickým materiálem, který může být zdrojem přenosu některých infekcí. Zejména je třeba zachovávat pravidla osobní hygieny, používat osobní ochranné pracovní prostředky (oděv, obuv a podobně), při práci nejíst, nepít a nekouřit. Po práci a před jídlem omýt pokožku především rukou teplou vodou a mýdlem a ošetřit vhodným reparačním krémem (viz zásady bezpečnosti práce). Při zasažení očí vymývat velkým množstvím vlažné vody nejméně 15 minut. Při zasažení oděvu a kůže odložit veškeré kontaminované oblečení. Okamžitě kůži omýt velkým množstvím pokud možno vlažné vody popř. mýdlem nebo jiným vhodným mycím prostředkem. Po umytí ošetřit vhodným reparačním krémem. Při náhodném požití vypláchnout ústa, dát vypít asi 1/2 litru vody a vyhledat lékařskou pomoc.

 

 

 

OSN-SFáze před vyšetřením (příprava pacienta)OSN-E

Lithium je používáno při léčení  manio-depresívních poruch. Lithium je úplně absorbováno v gastrointestinálním traktu a vrchol koncentrace nastává po dvou až čtyřech hodinách po orálním užití dávky. Biologický poločas v séru je 48 – 72 hodin. Vylučováno je především ledvinami (jako u sodíku). Omezená renální funkce může prodloužit dobu clearence. Lithium působí zvyšováním absorpce neurotransmiterů, které má sedativní účinky na CNS. Koncentrace lithia je stanovována při sledovávání spolupráce pacienta a kvůli vyloučení riziko intoxikace. Prvotní příznaky otravy zahrnují apatii, liknavost, ospalost, letargii, poruchy řeči, nepravidelný třes, myoklonické záškuby, svalovou slabost a ataxii.

 

 

OSN-SOdběr primárního vzorku (druh, nádobka, transport)OSN-E

Pro odběr a přípravu vzorků používejte pouze vhodné zkumavky nebo odběrové nádobky.

Materiál: sérum, plazma (K2-EDTA a plazma s heparinem sodným.

Nepoužívejte Li-heparinizovanou plazmu.

Vzorek by měl být separován od buněk, očekává-li se skladování po dobu delší než 4 hodiny.

Vzorky obsahující precipitáty centrifugujte před provedením stanovení.

 

 

OSN-SOmezení (interference a zkřížené reakce)OSN-E

Viz. Příbalový leták LI, str. 2/4.

 

 

OSN-SManipulace se vzorkyOSN-E

Podle běžných zásad práce s biologickým infekčním materiálem.

 

 

OSN-SPřístroje a pomůckyOSN-E

Analyzátor fy ROCHE Cobas pure – viz. SOPT Cobas pure

 

 

OSN-SReagencieOSN-E

R1 – Hydroxid sodný: 0,5 mmol/l, EDTA: 50 umol/l, substituovaný porfyrin: 15 umol/l, konzervans, detergent

R1 je v pozici B.

Činidlo je stabilní do vyznačené doby expirace na štítku reagencie v teplotě 2 – 8 °C. Roztok otevřený na palubě analyzátoru v chlazeném prostoru je stabilní 26 týdnů.

 

 

OSN-SSpotřební materiálOSN-E

Microcups typu Hitachi

 

 

OSN-SPracovní postupOSN-E

Kazetu Cobas pure LI umístíme do prostoru pro reagencie. Připravíme kontrolní séra, které umístíme do příslušného stojanu do předem definovaných pozic a po ukončení měření QC modul v analyzátoru a také v LIS vyhodnotí výsledky pomocí Westgardových pravidel a určený pracovník, který rozhodne, zda odpovídající analýza může probíhat. Celková koncentrace se zjistí výpočtem podle optimální kalibrační křivky pomocí software analyzátoru.

Stanovení je měřeno při 37 °C při primární vlnové délce A/B 480/505 nm. Při koncentraci vyšší než měřící rozsah je výsledek označen kódem pro opakování měření z naředěného vzorku. Pipetuje se 3,2 µl séra.

 

OSN-SStručný popis postupuOSN-E

Obsluha provede kontrolu reagencií, kalibraci metod a následnou kontrolu metod (kontrolu provádí vysokoškolský určený pracovník). Analyzovaný materiál se umístí do určených stojánků dle matrice analyzovaného materiálu označený čárovým kódem. Požadavky analýz se předají do cobas pure on-line přes čárový kód z LIS a po provedení analýzy se převedou elektronicky zpět. Tyto výsledky jsou uchovávány v laboratorním systému LIMS fy DS Soft Olomouc.

 

 

 

OSN-SKalibrace a návaznostOSN-E

Ke kalibraci se využívá přípravek Calibrator for automated systems (C.f.a.s.) katalogové číslo 10759350190, výrobce ROCHE. Je to lyofilizované kalibrační sérum na bázi lidského séra. Koncentrace a aktivity byly vybrány tak, aby zajistily optimální kalibraci automatických analyzátorů, které nepoužívají kontinuální průtokový systém. Jako nulový kalibrátor je použita redestilovaná voda.

Návaznost: Lithium calibrator C.f.a.s. má návaznost vůči AAS.

Frekvence kalibrace: po změně šarže reagencie, podle požadavků provádění kontroly kvality.

Příprava

Po opatrném otevření lahvičky, aby se zabránilo jakékoliv ztrátě lyofilizátu, se přidá přesně 3 ml redestilované vody. Lahvička se pečlivě uzavře a obsah se rozpustí během 30 minut, za občasného opatrného promíchání kroužením lahvičky tak, aby se zabránilo pěnění. Netřepe se.

 

Stabilita

Kalibrátor v lyofilizovaném stavuje stabilní do data uvedeného na obalu. Po rozpuštění jsou složky kalibrátoru stabilní nejméně 8 hodin při laboratorní teplotě, 2 dny při 4 °C a 1 měsíc při -20 °C, pokud bylo jednou zamraženo. Kalibrátor byl připraven z krve dárců, testovaných individuálně na přítomnost HBsAG, HCV a HIV protilátek. Je nutné s ním zacházet dle pravidel o bezpečnosti práce s biologickým materiálem.

 

Vlastní kalibrace

Koncentrace se vybírá v přiloženém atestu ke kalibrátoru a závisí na šarži a metodě. Kalibrace je jednobodová, závislost je lineární, přímka prochází počátkem. Kalibrační faktor se vypočítává pomocí softwaru analyzátoru. Rekalibrace metody se provádí na základě výsledků kontroly správnosti. Kalibrační data jsou automaticky archivována v softwaru analyzátoru.

 

 

 

OSN-SCharakteristika spolehlivostiOSN-E

Měřící rozsah                  0,05 – 3,00 mmol/l

Vzorky s vyššími koncentracemi stanovte použitím funkce rerun. Vzorky nařeďte 1:2 pomocí funkce rerun. Výsledky ze vzorků naředěných funkcí rerun jsou automaticky vynásobené faktorem 2.

Mez detekce                   0,05 mmol/l

Mez detekce se měří na základě meze blanku a standardní odchylky vzorků s nízkou koncentrací. Mez detekce odpovídá nejnižší koncentraci analytu, kterou lze detekovat (hodnota nad mezí blanku s pravděpodobností 95 %).

Mez stanovitelnosti        0,10 mmol/l

Mez stanovitelnosti ne nejnižší koncentrace analytu, kterou lze reprodukovatelně měřit s celkovou chybou 20 %. Zjištěna byla použitím vzorků lithia s nízkými koncentracemi.

 

OSN-SDokumentace, výpočty, zpracování dat a vydávání výsledkůOSN-E

Hodnoty poslední provedené kalibrace se uchovávají v paměti přístroje. V případě potřeby je možné je vytisknout.

Záloha veškerých primárních dat (kalibrace, kontrolní vzorky, pacientské vzorky) probíhá na analyzátoru Cobas pure každý den automaticky na flash disk umístěný v počítači analyzátoru a sekundární data (pacientské vzorky, QC) jsou zálohovány v LIS taktéž každý den automaticky probíhající zálohou LIS.

 

 

OSN-SReferenční, varovné nebo kritické hodnotyOSN-E

Referenční hodnoty:

 

Lithium (mmol/l):       0,6 – 1,2 mmol/l

  

Koncentrace lithia přesahující 1,5 mmol/l ve vzorku odebraném 12 hod. po podání znamená zvýšené riziko toxicity. Toxická koncentrace >2,0 mmol/l.

 

 

OSN-SInterpretace výsledků, konzultační činnosti a hlášeníOSN-E

Hodnoty se udávají v mmol/l, po kontrole na oddělení. Výsledky se vydávají v elektronické a i papírové podobě, statimové a kritické výsledky podléhající hlášení jsou hlášeny telefonicky.

 

 

 

OSN-SŘízení kvalityOSN-E

Jako kontrolní materiál se používá PreciControl ClinChem Multi 1 a PreciControl ClinChem Multi 2 fy ROCHE, lyofilizované kontrolní séra na základě bovinního albuminu se základními aktivitami v normálním rozmezí. Přidané enzymy zvířecího původu mají vlastnosti podobné enzymům z lidského séra.

Připravují se dokonalým rozpuštěním obsahu lahvičky v 5 ml deionizované vody za pomalého kroužení. Po 5 minutách jsou připraveny k použití, pro stanovení ALP se nechává stát další 1 hodinu při laboratorní teplotě. Používají se stejným způsobem jako vzorek, datum exspirace je udáno na každém balení.

Do měření se zařazují každý den a výsledky jsou vyhodnoceny podle Westgardových pravidel v analyzátoru v QC modulu a taktéž v LIS v QC modulu. Veškeré NO v QC jsou zdokumentovány v LIS.

EHK

Externí kontrola kvality v rámci České republiky je organizována SEKK a naše laboratoř se jí účastní 2-krát do roka v rámci cyklu AKS

 

 

 

OSN-SPoznámky, zdroje variabilityOSN-E

 

 

OSN-SJiné související informaceOSN-E

 

 

 

 

 

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

·         Příbalový leták LI

·         Uživatelská příručka Cobas pure

·         Racek, J. Klinická biochemie, Galén, 2021

·         Richard Češka a kol.: Interna. 1. Praha: Triton 2010

 

 

 

OSN-SAppendixyOSN-E

 

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

 

 

OSN-SRecenze, schválení

Autor a spoluautoři: Stanovská Lenka

Vyjádření:

Revize: